clubbing / dj - dee jay

Dee Jay

Didżej lub DJ (ang. Disc Jocker – Dee Jay) – osoba grająca muzykę na dyskotekach, najczęściej przy pomocy gramofonów. Osoba prowadząca dyskoteki przy pomocy sprzętu didżejskiego (obecnie najpopularniejszy zestaw to 2 odtwarzacze płyt CD lub/i 2 gramofony oraz mikser). Praca didżeja polega na miksowaniu piosenek, czyli najczęściej na likwidowaniu wyraźnych przejść między piosenkami.
 
W największym uproszczeniu, jest to osoba spędzająca czas na poszukiwaniu coraz to nowszych wydawnictw muzycznych (głównie na płytach winylowych) i puszczająca następnie owe płyty/utwory słuchaczom w specyficznej kolejności, która podtrzymuje atmosferę napięcia i podekscytowania na parkiecie, nie powodując znużenia muzyką. Nie są wykorzystywane jedynie płyty muzyczne – często korzysta się z płyt zawierających sam dźwięk czy głos, np. stare czytanki, audio-lekcje czy wersje a cappella znanych utworów.

Kluczowe zdolności didżeja to umiejętność dobierania odpowiedniego repertuaru, płynne przechodzenie między utworami (miksowanie), wyczucie rytmu, zdolność trzymania w napięciu oraz możność poprawnego odczytywania panującego na parkiecie nastroju. Wykorzystywane narzędzia – "decki" (slangowe określenie na gramofony lub specjalne odtwarzacze płyt CD).

DJ - Dee Jay

wynajem limuzyn
polityka prywatnosci
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją