clubbing / clubbing

Clubbing

Clubbing to sposób spędzania czasu. Koniecznie poza domem, zwykle w klubach i z konkretnym celem, jakim jest obcowanie z muzyką, oderwanie się od codzienności, przebywanie z ludźmi o podobnych zainteresowaniach, stymulowanie swoich zmysłów. Liczy się przede wszystkim muzyka, wizualizacje, styl artystów i clubberów - to one wnoszą do clubbingu pierwiastek artystyczny. Odbywa się nocą, w towarzystwie muzyki i alkoholu. Całe to zjawisko istnieje już jakieś 20 lat. W latach 80. ludzie zaczęli organizować nielegalne imprezy, tzw. rave"y, w dość niezwykłych miejscach, jak magazyny czy opuszczone budynki – jako odpowiedź na night-cluby i scenę disco. A potem przeniesiono je do legalnych klubów i nazwano clubbingiem.

Z kolei fakt, że istotna jest wartość muzyczna, sprawia, że w clubbingu mamy na pewno jakiś element kultury. Tzw. "muzyka klubowa" to pojęcie bardzo szerokie, bogactwo podgatunków, mnóstwo ciekawych artystów. A cała kultura klubowa staje się coraz częściej inspiracją dla twórców z innych dziedzin sztuki.

W Polsce pierwsze imprezy z muzyką elektroniczną odbywały się w latach 1990-91, zaś pierwszym klubem z prawdziwego zdarzenia były warszawskie Filtry. Scena klubowa rozwija się, niemniej konkretne imprezy klubowe wciąż należą tu do rzadkości, a klubów wartych polecenia jest zaledwie kilka w całym kraju.

Według innej, węższej, definicji Clubbingiem jest spędzanie jednego wieczoru/nocy w kilku klubach pod rząd częściej spotykane w większych miastach gdzie blisko jest z jednego klubu do drugiego, gdyż najczęściej znajdują się na jednej, tej samej dużej ulicy, jak to bywa w stolicach europejskich państw. W Polsce pojęcie to zyskuje na popularności dzięki rozwojowi rynku muzycznego i inwestycji w nowe kluby w większych miastach. "

Definicja ta nie do końca odpowiada polskiej rzeczywistości.

Według raportu Ipsos „Gastronomia - HoReCa - On Trade - terra incognita?” w Polsce zjawisko odwiedzania kilku klubów w ciągu jednego wieczoru nie jest aż tak popularne jak się potocznie sądzi: tylko jedna czwarta bywalców odwiedza w ciągu wieczoru więcej niż jeden lokal. Trzy czwarte osób cały wieczór spędza w jednym miejscu. Ponad połowa bywalców odwiedza 2-3 różne lokale w miesiącu, 35 proc. chodzi do więcej niż trzech miejsc.

Clubbing

wynajem limuzyn
polityka prywatnosci
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją